Smycken till ditt bröllop

Underbara klassiska pärlor.

Ska du gifta dig och letar efter smycken? Det är så roligt att välja smycken till sitt eget bröllop och här hjälper vi dig med lite inspiration. Klassiska pärlor är alltid rätt och så vackert. Pärlor finns i flera former och färger så välj det som du tycker mest om!

Örhängen till bröllop

Vita runda Mother of pearls i flera storlekar – där väljer du den storlek på pärla som passar bäst till dig. Hjärtörhängen i guld- eller i roséplätering är alltid gulligt och helt rätt för kärlekens dag! Rosa sötvattenspärlor är också ett ljuvligt alternativ.

Vill man ha lite större variant på örhängen så kan man ha guldpläterade ringar med pärlor i. Här ser du en tjockare guldring med en pärla och en lite mindre ring med två pärlor. Vackert, klassiskt och alltid rätt.

 

Halsband till bröllop

Klassiska pärlhalsband är alltid så fint men man kan även ha ett pärlhalsband med lite glitter i. Om du har en diskret klänning så kan det vara roligt att ha smycken som är lite extra!

Guldpläterade halsband är också vackert. Antingen kan man ha en kedja som är lite unik tex med hjärtan som på bilden till vänster. Eller så är det alltid fint med ett diskret halsband med en gnistrande glaskristall!

Glittrande halsband med silverplätering är också väldigt klassiska. Det finns mycket att välja på, både med klara glaskristaller eller färgade. Om du vill ha någon färgdetalj så kan det vara kul med färgade stenar på dina smycken!

Armband för bröllop

Söta och lite mindre armband i silverplätering som glittrar diskret är vackert. Även pärlarmband är väldigt fint och alltid rätt.

Smyckeset till ditt bröllop

Många matchar sina örhängen, halsband och armband till bröllopet och det är alltid det säkraste om man vill vara väldigt klassisk. Vita pärlor är det mest klassiska. Men man kan välja mellan helt runda vita pärlor – Mother of pearls – eller de oregelbundna pärlorna som är sötvattenspärlor. (Mother of pearls är snäckor som är malda och sötvattenspärlor har växt inne i en mussla) På bilderna nedan så är det till vänster Mother of pearls och det till höger sötvattenspärlor.

Rosa sötvattenspärlor är superfint som set. Även olika hjärtan som matchar varandra är underbart.

Hårspännen till bröllop

Gör dig även vacker i håret med pärlhårspännen och pärlclips. Det finns mycket att välja på och det blir pricken över i till din outfit.

Du har bara 400,00 kr kvar till fri frakt. Fortsätt handla för fri frakt.
0